מה הופך את האדם לנאצל, לנשגב ובעל צלם אלוהי?

מה הופך את האדם לנאצל, לנשגב ובעל צלם אלוהי?
נשים בחג הסְגְד מתפללות ליד גברים- וזה חוקי!

נשים בחג הסְגְד מתפללות ליד גברים- וזה חוקי!

מה הופך את האדם לנאצל, לנשגב ובעל צלם אלוהי?

———————————————————————–

‏12 אוקטובר 2015

אומרי טגאמלק אברה

ודאי שמתם לב שאני לרוב עוסק בשאלת זהותו של האדם. ואם שאלתם את עצמכם מה מביא אותי לעסוק בהתמדה בזהות? מהר מאוד תגלו כי במילה הזו הנקראת " זהות" יש את כל המרכיבים של האדם ואת מה שעושה אותו לבן אנוש- במילה הזו תמצאו את שמו של האדם, את מוצאו של האדם, את מעמדו של האדם, את דתו של האדם, את מורשתו של האדם, את מסורתו של האדם, את מנהגיו ואת ערכיו המלווים אותו בחייו והמביאים אותו לגבש את אופיו.

אם שאלתם פעם, מה יקרה אם אדם יהיה נטול זהות או אם יגדל עם חיות, אז ודאי תופתעו לדעת שזו לא סתם שאלה דמיונית אלא תגלו שישנם סיפורים מצמררים על ילדים שגדלו עם חיות והתנהגו כמו החיות שגידלו אותם. יש גם כינוי לאדם שגדל עם החיות והוא נקרא "מוגלי"- ודאי ראיתם את הסרט טרזן ואת מוגלי שגדלו עם החיות.  ויש גם אבחנה לתופעה הזו והיא נקראת "תסמונת מוגלי".

תסמונת מוגלי היא לא מחלה אלא קושי של אדם שגוּדל על ידי חיות  להסתגל לחיים בחברה אנושית.

וישנם סיפורים על ילדים שגדלו עם חיות בר והילדים האלה התנהגו בדיוק כמו המגדלים שלהם- אם גדלו עם קופים התנהגו כקופים ואם גדלו עם כלב התנהגו ככלבים ואם גדלו עם זאבים התנהגו כזאבים.

המשותף לכל הילדים הללו  אשר גודלו על ידי חיות הוא שהם לא הצליחו לחזור ולחיות כמו כל בן אנוש וכל זה על אף שהם בני אדם ככל אדם. ומפה אנו למדים עד כמה חשובים זהותו, מורשתו, תרבותו וערכיו של האדם אשר ניתנים על ידי אבותיו והופכים אותו לבן אנוש ולנשגב מהחיות. וכמובן מבינים גם עד כמה גמיש הוא הבן אדם- גמיש עד כדי שמסוגל לגדול גם בתרבותם של החיות ולהתנהג כמותם.

אם כן, ניתן לומר

שמה שהופך את האדם לנאצל לנשגב ובעל צלם אלוהי

אלה הם הערכים של אבותיו שעליהם הוא גדל,

בלעדיהם הוא בעצם עוד חיה מצויה ככל החיות.

ולמה אני עוסק בשאלת הזהות?

מפני שמאז עלינו ארצה מאתיופיה, בתקווה לחיות ככל אחינו בני ישראל השבים הביתה, לא זכינו להגשים את התקווה הזו. יתרה מזו, החברה הישראלית ובראשם המדינה מסרבים לקבל את הקהילה הזו כשווה בין שווים וגרוע מכך רואים בבניה כאתיופים זרים שלא שייכים למדינה. בשל התפישה הזו שלה המדינה מנסה היא למחוק את זהות הקהילה והכניסה את בניה למפעל כור ההיתוך והלבישה על ילדיה זהות וערכים חדשים הזרים לאבותיהם.

ערכים זרים וחדשים התווספו אצלנו כאן בארץ הקודש והערכים שהביאו אותנו עד ירושלים נשתכחו.

ואני מבולבל ולא מבין איך להגדיר את אחיי ואת אחיותיי בעלי הערכים החדשים, שבן רגע הפכו את עורם והלבישו על עצמם עוד זהות ועוד זהות, עד כדי שנהיו שונים ממני ומערכים שאבותיי הורישו לי.

וכל זה כמובן הם הפכו את עורם מבלי להתנער ולהתפשט מהזהות הראשונית שלהם, כי גם אחרי שהלבישה להם זהות חדשה המדינה הזו עדיין מסרבת  לקבל אותם והם בצר להם משתייכים בשמם כעולים מאתיופיה.

והנה כך מצאתי את האחים שלי בכל דת ובכל אמונה שקיימת על פני האדמה. תחילה חשבתי כי בני הקהילה שלי נוטים לפול למלכודות שמציבים להם המסיונריים המשיחיים והנקראים "פנטים" ואז הבנתי שישנם גם כאלה נוצרים, ויש כאלה מוסלמים, ויש כאלה אתאיסטים שלא מתביישים לשלול את קיומו של האל בורא העולמות ובורא כל נפש חי, כאילו הלכו ובדקו וגילו ופענחו את תעלומת העולם הזה ואת המסתוריות שלו.

אל תחשבו שמילותיי אלה חסרות בסיס- צאו וראו ותגלו עד כמה אני צודק, כי במהרה יתברר לכם שהשכן הנחמד ובנה של השכנה או זו האחות היפה שם בכנס הקהילתי, הם בעצם ולמעשה כבר לא כמוכם והערכים שלהם לא כמו שלכם ואי אפשר להגדיר אותם כ"בית ישראל", כי הם כבר מזמן לא מאמינים במורשת אבותיהם, אלא הם הלכו ואימצו דת חדשה.

כל זה לא היה מפריע לי ולא אכפת לי במה בוחר האדם להאמין- הרי אם הדבר יעזור לו לחיות חיים שקטים ונפשו תמצא מנוחה בדת שבחר לו הרי זה מבורך.

אבל הדבר הזה, והאחים האלה שבחרו להם דת אחרת כאן בארץ הקודש כן מפריעים לי ומציקים לי מאוד, משום שהם עדיין מגדירים את עצמם "בית ישראל" ומשום שהם עדיין לא יצאו מהקהילה הקדושה הזו ולא הלכו עד הסוף לחיות עם האחים החדשים שלהם המאמינים בדת שבחרו. גם כל הסימנים שמאותתים להם הפרנג'ים לא נקלטים אצל האחים האלה והם לא מבינים שבשביל הפרנג'ים הם והתחפושת שלהם אינם רצויים בחברה של אנשים לבני עור. בלית ברירה הם שבים עם הערכים החדשים ומגדירים עצמם כ"בית ישראל" וכך הם מטמאים את מורשת אבותינו- מורשת שאסור להוסיף עליה שום דבר או לגרוע ממנה אפילו אות.

קהילת בית ישראל הקדושה שמרה בקנאות על מורשת אבותיה ודבקה בערכים היפים שאבותיה הורישו לה יותר מאלפיים שנות גלות ושום כוח ואף מיסיונר  לא הצליח שם באדמת אתיופיה למחוק לה את הזהות היפה הזו.

והנה דווקא עכשיו, דווקא בירושלים בעת שאנחנו נלחמים בפרנג'ים שרוצים למחוק את זהותנו קמו בנים סוררים ואחינו שפלי הרוח הבוגדים במורשת שהביאה אותם עד הביתה. והם האחים האלה עכשיו בעצמם הפכו לאויב הכי גדול של מורשת האבות בכך שהם מטמאים אותה בערכים זרים.

שם באתיופיה הכול היה ברור- אם לא שמרת שבת והלכת לכנסיה אז ודאי החלפת דת. אבל כאן בירושלים, גם אחרי שהתנצרת, התאסלמת והתפנטטת (הפכת לפנטה )אתה בשביל הפרנג'ים נישאר אתיופי ואתה בעצמך עוד מגדיר את עצמך ועם הטומאה שלך כבית ישראל.

מוּגלי היא לא מחלה אלא קושי של אדם  שגוּדל על ידי חיות להסתגל לחיים בחברה אנושית.

לעומת זאת, אם נאלצת ונאנסת לנטוש את מורשת אבותיך, כמה שהדבר קשה, אתה יכול לחזור הביתה בעזרת האחים החזקים שלך.

בושה זה כשאדם לא חוזר הביתה ולא חוזר בו מטעותו,

אבל אדם שחוזר ומתקן את טעותו, הרי הוא האדם הנאצל והנשגב.

מה שהופך את האדם לנאצל לנשגב ובעל צלם אלוהי

אלה הם הערכים של אבותיו שעליהם הוא גדל,

בלעדיהם הוא בעצם עוד חיה מצויה ככל החיות.

ואולי הוא יהיה מוגלי?

ועל כך אמר המלך שלמה החכם באנשים:

" וּמוֹתַר הָאָדָם מִן-הַבְּהֵמָה אָיִן, כִּי הַכֹּל הָבֶל." (קוהלת ג', י"ט).

"משמעות הביטוי במקור היא כי אין לאדם יתרון על הבהמה, מאחר ושניהם בני תמותה, וכנראה גם ברוחם שווים"(ויקיפדיה).

והנה לכם כתבה על פרא אדם:

http://mobile.mako.co.il/hix-weekend/Article-4228b33671c9b41006.htm

אח שלכם

אומרי טגאמלק אברה

site tracking with Asynchronous Google Analytics plugin for Multisite by WordPress Expert at Web Design Jakarta.