עץ, עץ, אדם, אדם, עץ ואדם

עץ, עץ, אדם, אדם, עץ ואדם

אנו יודעים מי הוא החזק:

19.08.08 פורסם באתר מלקם

2015-09-01 07.25.09

רובנו חושבים שמי ששולט, הוא זה שיש לו את הנשק הכי מתקדם. רובנו חושבים שמי ששולט הוא זה שיש לו את הפצצות האיומות כמו פצצת אטום ומימן.

אבל, אם נהרהר מעט נגלה מה עושה את האדם חזק ויציב עד כדי שהוא מסוגל לשלוט על העולם, אם נתעמק מעט, יתברר לנו כי מה שעושה את האדם לחזק יותר מאחרים זה לא איכות הנשק שבנה על מנת להגן על עצמו מכל וירוס ומחלה, אלא אלה הם התנאים שהביאו את האדם לבנות את הנשק הזה.

אם כן, מה הם התנאים שיביאו את האדם להיות חסין מכל וירוס ומחלה? מהם התנאים שיביאו את האדם לבנות נשק שיהדוף כל וירוס וחולי?

ובכן, התנאים הם רבים, אך אפשר לסכם אותם במילה אחת: "תרבותו".

אדם שנאחז טוב בשורשיו ובתרבותו, הוא זה שיצליח לבנות נשק חזק היכול להדוף כל וירוס ומחלה. כל דבר בחייו של אדם מתחיל בתרבותו, בערכיו וברוחו. אדם שאינו מחובר לתרבותו לא תהיה לו את רוח התקווה המביאה אותו לפעול.

התקווה, החלום והחזון של האדם אשר גורמים לו לפעול למען עתיד טוב יותר, לא מצויים בכל פינה ולא ניתן לקטוף אותם כפירות על העצים, אלא הם מצויים אך ורק בתרבותו.

העמים החזקים כיום הם: ארה"ב ואנגליה, גרמניה, סין ויפן. אם נחפש את הסיבות שהביאו אותם להיות חזקים וחסינים, נגלה כי אלה הם תרבותם.

אם נתמקד על אירופה נגלה כי היא החזקה ביותר, מפני שהיא הפיצה את תרבותה על פני כדור הארץ. ארה"ב, אוסטרליה, קנדה ודרום אפריקה דוברים שפות אירופאיות ורוב האנשים בארצות אלה מוצאם באירופה.

תרבותה של אירופה פזורה על פני כדור הארץ. אין עם ומדינה שלא נדבקו בתרבות האירופאית.

 

לרוב, כל העמים נוהגים כפי שעמי אירופה נוהגים. בשל כך עמים אלה אינם מצליחים להתקדם, אלא הם מחקים ונגררים אחר אירופה. אדם לא יכול להיות מישהו אחר, אבל הוא יכול לחקות אותו. אנו יודעים כי חיקוי לעולם לא יהיה האוטנטי.

צריך להדגיש ולציין, כי אין דבר כזה תרבות טובה או רעה, אלא יש אנשים חלשים המזניחים את תרבותם ואינם מפתחים אותה לדורות הבאים.

עם שנאחז בתרבותו יתפתח ויכול שיהיה כעץ שפירותיו מתוקים ושורשיו עמוקים. תרבות שמפותחת ברוח טובה מגדלת בני אדם סבלניים וסובלניים כלפי תרבויות אחרות. תרבות שמפותחת ברוח רעה מגדלת בני אדם גזענים השונאים כל מי ששונה מהם.

עץ, עץ, אדם, אדם, עץ ואדם. לא סתם האדם משול לעץ השדה, כי כמו העץ אשר שולח את שורשיו עמוק אל תוך האדמה, גם על האדם לבסס את עצמו לימים קשים.

עץ אצל אשר אינו שולח את שורשיו עמוק לאדמה, עלול ליפול על ידי הרוח ועלול להתייבש מהשמש.

גם אדם אשר אינו נאחז בשורשיו, בערכיו ובתרבותו עלול להתבולל בתרבות אחרת אשר תביא למחיקת זהותו ועד  כדי אובדנו.

לנו, לעדת בית ישראל יש תרבות מפוארת שנשתמרה בקנאות שם באפריקה הנידחת. בעבר הרחוק תרבותנו התגנדרה בפירות כעץ השדה. כל מבוגר שני יחדש לנו דברים שלא ידענו על תרבותנו היפה ועתיקת יומין.

יש לנו תרבות שיכולה להאיר על העולם כולו, אך לדאבוננו אנו מזניחים אותה והולכים לאבדון.

מה שמייחד אותנו זה לא היותנו שחורים, כי יש מלא שחורים באפריקה ומה שהביא אותנו עד לארץ האבות אלה לא אמריקה ומדינת ישראל, אלא זוהי תרבותנו שאבותינו שמרו עליה בקנאות.

ללא תרבותנו שאבותינו שמרו עליה בקנאות, היינו עוד שבט אפריקאי מצוי שם באתיופיה.

לא משנה אם אתה תיגרי, אמהרי, פלאשמורה ואגאו, אתה פה בזכות תרבות בית ישראל שנשתמרה בקנאות וכנגד כל הסיכויים.

לא משנה אם אתה עולה מאתיופיה, עולה ממרוקו, עולה מתימן, עולה מפולין, עולה מרוסיה, עולה מהמזרח, עולה מהמערב, עולה מהדרום ועולה מהצפון, אתה פה בזכות תרבות עם ישראל ששמרו אבותיך שם בגלות כנגד כל הסיכויים.

כל קיסר וכל מלך אתיופיה שאף והשתוקק לרצות את הכמרים, את המיסיונרים האירופאים ואת ישו וכך להיות הראשון שיצליח לנצר את בית ישראל, אבל אלוהי אברהם יצחק ויעקב אשר אינו מפר את בריתו עזר לנו בגלל ששמרנו על תרבותנו בקנאות.

ראו איזה נס, אותה שושלת מלוכה שהתעללה קשות בבית ישראל נגדעה והיא אינה שולטת באתיופיה, אבל אנחנו עדיין על המפה.

יתרה מזו, אנחנו בארץ האבות שחלמנו להגיע אליה.

אבל אנחנו כפויי טובה. אנחנו לא מודים לאבותינו ששמרו בקנאות על תרבותנו. כן, עכשיו אנחנו פה מזניחים את תרבותנו. אנחנו לא מתחתנים כמו שאבותינו התחתנו ואנחנו לא נוהגים כפי שאבותינו נהגו, אלא נוהגים לפי תרבותם של עדות אחרות.

חלילה וחס, אין כאן זלזול בתרבויות של עדות אחרות, להיפך עם ישראל התברך במגוון תרבויות שנשתמרו במשך אלפיים שנות בגלות.

אנחנו צריכים להיאחז בתרבותנו אשר הביאה אותנו עד הלום, כפי שעדות אחרות נאחזות בתרבות שהביאה אותם עד לארץ ישראל.

לא משנה כמה עמותות נקים, לא משנה איזה תואר אקדמי  נדביק לעצמנו, ולא משנה כמה נתעשר, כל עוד לא נאחז בתרבותנו לא נהיה מאושרים-  ללא התרבות שלנו וללא הזהות שלנו לא נצליח.

אם לא נאחז בתרבותנו, לא פחות ולא יותר נהיה כעוד אפריקאים שהיגרו למערב.

תחילה עלינו לדקלם את הברכה הזו הכתובה בשפת הגז ולברך בכל עת כפי שאבותינו נהגו לעשות. בהזדמנות זו אודה לכהנת טמנו על שלימד אותי את הברכה הקסומה הזו. שיזכה לחיים ארוכים.

::ይትባረክ እግዚአብሔር

::አምላክ እስራኤል

::አምላክ ለኩሉ

::መንፈስ እግዚ ወለኩሉ ዘስጋ

::ወረደ እግዚአብሔር ባምደ ደመና

::በደብረ ሲና:: በማእከለ እሳት ::ኦሪት ዘጸት

::ኦሪት ባኢንተ አስርቱ ቃላት

::አምልክዎ ለኢግዚአብሔር ፈጣሪከ በሀቲቱ

::በሀቲቱ ወረደ ሙሴ

::ሀበሕዝ ወይቤ ወነበቦ እግዚአብሔር ለሙሴ :: ኩሉ ዘቃል ወየቤ

::አነ ዉእቱ እግዚአብሔር ዘአዉጻእኮክሙ

::እምነ ምድረ ግብጽ

::እምነ በተ

::መቀናይክሙ ኢታምልኩ ባእድ አምላክ

::ወይምንተኒ ዘንበልየ ኢትግበርለከ ካልዕ ምላክ

::ከመዝ በዉስተ ሰማይ በላዕሉI

::ወከመዝ በዉስተ ምድር በተሐቱ

::ወበዉስተ ማያት ዘበተሐትያ ለምድር

::ኢትስግድ ሎሙ ኢታምልኮሙ

::ዘንበልየ እግዚአብሔር ፈጣሪከ በሀቲቱ

::አልቦ ባዕድ አምላክ መሀሪ ዘንበልየከ

חג עצמאות וחירות שמח !!

שנהיה בני חורין בארצנו- ברוח, בגוף ובנפש.

עץ, עץ, אדם, אדם, עץ ואדם

האדם הוא עץ השדה.

http://mellkam.com/readarticlenew.php?nid=11

טגאמלק בן יגזהו אברה

site tracking with Asynchronous Google Analytics plugin for Multisite by WordPress Expert at Web Design Jakarta.