משבר זהות בבית ישראל שעלו מאתיופיה

משבר זהות בבית ישראל שעלו מאתיופיה

בס"ד

 

משבר זהות בבית ישראל שעלו מאתיופיה

                            אוֹמְרִי טַגְאָמְלַק אָבֵרַה

‏                           יום שישי 03 יולי 2015

אולי התפילות הללו יעזרו לנו

זה לא סוד שיש משבר זהות בבית ישראל שעלו מאתיופיה. לא משנה לאיזו עדה אתם שייכים ולא חשוב באיזו שפה אתם שולטים, מספיק לי שאתם כן קוראים את המלל הזה בעברית וללא תרגום לשפה אחרת- בכדי להבהיר לכם עד כמה אינכם מכירים את הקהילה הזו.

אם אתם תוהים מי הם "האתיופים" החיים בישראל, אתם לא לבד, אלא גם צעירי העדה שגדלו כאן בארץ מבולבלים יותר מכם. אם אתם חושבים ש"האתיופים" הם העולים שמכנים אותם "יהודי אתיופיה", עדיין לא אומר שאתם מכירים את הקהילה הזו או את המורשת ששמרה יותר מאלפיים שנות גלות באתיופיה.

מה שמוזר הוא לא שיש משבר זהות לקהילה הזו, ולא מוזר שאינכם מכירים את הקהילה הזו, הרי משברי זהות יש לכל מי שמשנה את המקום שבו הוא נולד ועובר לארץ אחרת וכמעט לא חשוב מה הסיבה. וגם אתם לא חייבים להכיר את כל מי שעולה לארץ ולא את המורשת שלו, אלא שהמוזר כאן, הוא משבר הזהות הזה דווקא מתרחש באותו מקום שבו בית ישראל קיוו לחזק את הזהות שלהם.

המשבר הזה לא התחיל רק פה, לאחר העלייה מאתיופיה לישראל והוא גם לא רק נחלתה הבלעדית של הקהילה שהגיע מאתיופיה, אלא המשבר הזה התחיל עוד מהעבר הרחוק של יציאה לגלות מארץ ישראל  של בית המקדש הראשון לאתיופיה הפגאנית, והמשבר הזה דבק גם בכל עם ישראל שיצא לגלות בימי הבית הראשון והשני.

בטרם הנצרות התפשטה לאתיופיה, בית ישראל נחתו שם והביאו עמם את האמונה באל אחד, מה שהיה מוכר  למקומיים במקצת- בשל האמונה שלהם כי המלך מְנְיְלִיק, בנה של מלכת שבא (שפירוש השם הוא "מה ישלח" אולי מרמז שהשם ניתן בטרם נולד והכוונה איזה שי נתן המלך שלמה למלכת שבא, בן או בת? ) הוא צאצא למלך שלמה. המקומיים קיבלו את בית ישראל בסבר פנים יפות, ואכן בשנים הראשונות לא הייתה בעיה לבית ישראל שם באתיופיה של אז. והם נדרשו אך ורק לבדל את עצמם מהתושבים המקומיים, בכדי לשמר את הזהות הזו ולהנחיל את המורשת לדורות הבאים, אך כשהנצרות  הגיעה לשם והקיסר אזנה קבע במאה ה-4 שהנצרות היא הדת הרשמית של אתיופיה התחילו הבעיות.

הבעיות הללו התעצמו מ- 1100 לספירה והלאה, בהם הנוצרים בעזרת מיסיונרים אירופאים רדפו אותם בכדי למחוק את הזהות הדתית שלהם מעל אדמת אתיופיה. הרדיפות היו קשות עד כדי רצח המוני וטבח של כוהני הדת מזרע אהרון, עד כדי שהנזיר אבא צְבְרַא שהוא מייסד הנזירות של בית ישראל, קבע כי סמכות הכהונה לא תעבור מאב לבן, אלא כל אחד יכול להיות כהן ( אולי כל הקהילה מזרע אהרון?).

בשנים הללו נולדו גם שמות גנאי לבית ישראל אשר ליבו את הרדיפה. שמות גנאי כמו " גְ'ירָטַם ", בעלי זנב "קָיילַה" שטנים " בוּדַה" אוכלי בשר אדם, היו מנת חלקם ביום יום, אך היו גם האשמות קשות, מסוכנות וחסרות שחר כמו "עין הרע של הקָיילַה השטני ", שבו כל חולה נוצרי האשים את אנשי בית ישראל בלא עוול בכפם, בגרימת מחלה ואם המאשים מת כתוצאה ממחלתו אזי הקָיילַה הזה שילם בחייו.

 

 

 

וכמובן יש לקהילת בית ישראל כל מיני שמות שהודבקו לה כאן בישראל של היום, בכדי לעשות לכם סדר בכל כאוס השמות של הקהילה הזו אבהיר לכם שהשם "יהודי אתיופיה" הוא כינוי שהודבק לקהילה הזו בישראל ואליו מתווספים גם הכינויים " עולי אתיופיה ", " מהגרים מאתיופיה" או "אתיופים" ו"כושים". הכינוי "פלאשים", שפירושו פולשים  שפלשו מישראל לאתיופיה, הוא שם גנאי שהדביקו האתיופים והפך בעל כורחה לשמה הבינלאומי של הקהילה הזו. השם "ביתא ישראל" הוא שמה של הקהילה הזו בשפת הגעז העתיקה של אתיופיה, גם בארץ הקודש משתמשים בשם הזה לעתים קרובות, במיוחד במאמרים הנכתבים על הקהילה, אך שמה הרשמי של הקהילה שהוא "בית ישראל", נעדר  מהנוף הישראלי ואף במאמרים לא מרגישים אותו, אלא בכדי לפרש את השם של שלה משפת הגעז.

אז מאיפה בא השם הזה "בית ישראל"?

ובכן, חייבים לעשות סדר בבלגן השמות הזה ולהבהיר לכולם במיוחד לצעירי הקהילה שהשם " בית ישראל" הגיע מהעבר הרחוק של עם ישראל, עוד מתקופת התנ"ך היה השם הזה לאחד השמות של עם ישראל- אם לא הבולט ביותר. לראיה מתנוסס השם הזה בספר שמות  פרק ט"ז  פסוק ל"א,  ושם נאמר    " ויקראו בית ישראל את שמו מן, והוא כזרע גד לבן וטעמו כצפיחית בדבש".

וגם יש את ההלל המפורסם בתהילים פרק קל"ה פסוק ט- כ בהם כתוב " בית ישראל ברכו את ה', בית אהרון ברכו את ה', בית הלוי ברכו את ה' יראי ה' ברכו את ה'"- בית ישראל הם עם ישראל. בית אהרון הם צאצאי אהרון שהם הכוהנים. בית הלוי הם שבט לוי שאין לו נחלה בישראל, אלא ה' הוא נחלתם. ויראי ה' הם כל בני אדם שמאמינים בה', ואפילו הכוונה היא גם לגויים שמאמינים בה' יתברך.

כשהקהילה הייתה באתיופיה נכון היו גם בעיות של זהות, במיוחד בשל השמות הגנאי, אך כל עוד לא נגעו באמונתם ובזהות הדתית שלהם, בית ישראל לא התרגשו מכך. אולם כשהקהילה חזרה הביתה, לירושלים חיכתה לה הפתעה לא נעימה- אחים שלה שגם הם חזרו מהגלות ושייכים לעדות אחרות שללו את זהותה ואת היותה שייכת לצאצאי עם ישראל- לשם כך הם חברו לחוקרים גזענים ומתנשאים, אלה במהרה המירו בשם המדע, את האמת לשקר והפכו את עולם המדע האמור להיות מבוסס על העובדות, לבדיחה גרועה.

לדה- לגיטימציה של הזהות הזו לא הייתה השפעה על קהילת בית ישראל, לו היו רק מס שפתיים בלבד, לדאבוננו, הדה- לגיטימציה הזו מלווה גם בחוק מעוגן שתחילתו בהסכם סטטוס קוו אשר מעניק סמכות בלעדית לרבנות האורתודוקסית, וכל שאר מסורות ישראל, אשר הביאו קהילות קטנות, כמו בית ישראל, דינם מוות ומחיקה עד חורמה. הדבר החמור ביותר, הדה- לגיטימציה הזו מלווה גם באובססיה לגייר בשנית אנשים שכבר התגיירו בגיל 8 ימים ולדרוש מהם להפשיל מכנס לשם חתימה סופית של  השפלה.

גם השימוש הגובר בישראל בשם "ביתא ישראל" הוא לא במקרה, אלא המשך לדה- לגיטימציה של המדינה בזהות בית ישראל – לא נוח להם להשתמש בשם "בית ישראל" כי אז זה עלול להתפרש, שהם כן מכירים בזהותה של הקהילה, שהיא כן מצאצאי ישראל.

 

 

בעיית הזהות של בית ישראל בארץ לא נגמרת כאן, אלא ממשיכה עם היעדר מוסדות לימוד של מורשת בית ישראל, שלילת זכויותיהם של כוהני העדה אשר אסור להם לקיים את כל הפולחן הדתי שנהגו לקיים שם בגלות וכמובן שליחת הילדים לפנימיות ולישיבות אשר הרחיקה אותם ממסורת אבותיהם.

בימי חייהם של אבותינו באתיופיה, התאבדויות, רציחות, התפרצויות ובלגן בסמכויות בתוך הקהילה, היו שוליים ונורמליים כמו בכל קהילה- הכול היה מסודר ולכל דבר קטן עד גדול היו תשובות, אך בארץ הכול התערבב, עד כדי שהצעירים הללו אינם מבינים מהו תפקידם של הקייסים- הרי הם הדבר החשוב בעיצוב זהותם- חמור מאוד, שהצעירים הללו מפגינים הפגנות חסרות תוכן, במקום להפגין על הזהות שלהם.

מסורת בית ישראל שרדה את הגלות בשל האבות שחינכו את ילדיהם בביתם, כפי שהאבות הראשונים אשר הגיעו לאתיופיה הנחילו  לדורות הבאים. מאז שהגענו לישראל, הילדים שהם צאצאי גולי אתיופיה נותקו מאבותיהם ונשלחו לפנימיות. גם מוסדות הלימוד בארץ, אינם מלמדים את מסורת האבות של הילדים הללו, אלא מלמדים אותם את גיבורי ישראל ואת גיבורי האבות הקדמונים של עדות אחרות, בכדי  להבליט את זהותם שלהם ולחדיר בילדי הקהילה את המורשת שלהם ולהראות להם מי בעל הבית בישראל. כך ילדי הקהילה לומדים על גיבורים כמו רבי עקיבא ורבנים לדורותיהם, כאילו להם עצמם ולאבותיהם שעלו מאתיופיה אין מסורת מפוארת ואין להם גיבורים כמו הנזיר אבא צְבְרַא.

כיום הצעירים שנולדו בישראל ואף אלה שעלו מאתיופיה בגיל צעיר, חיים מבולבלים בהיעדר זהות ברורה, משום שזה לא רק שנשללה מהם הזהות שלהם, אלא גם לא מקבלים אותם כישראלים לכל דבר ולא נותנים להם לפתח זהות חדשה, אלא גם הצברים שנולדו בארץ ואמורים להיות ישראלים לכל דבר, עדיין נתפשים ככושים וכאתיופים בדיוק כמו אבותיהם. והרבנים האתיופים אשר קיבלו עליהם את כל הגיור וההשפלה ורצו לאמץ זהות חדשה, אינם מורשים לחתן זוגות לבנים אלא רק את הזוגות בתוך קהילתם.

הבלבול הזה  מביא את צעירי הקהילה לתסכול רב בחיי היום יום ולרגישות יתרה בכל הקשור לזהות שלהם או להתייחסות מתנשאת כלפיהם וכך נולדו לנו צעירים מהקהילה אשר הלכו לפרוק את זעמם בהפגנות הקהילה בתל אביב- הרי זה ברור שכך נוהג כל מי שזהותו מבולבלת, כי מי שכבר זהותו יציבה לא ייפגע מכל קללה והערה גזענית מתנשאת, כי במסורת אבותיו מסתתרות להם משפטים ודברי חכמה רבים המלמדים איך להתמודד מול הדברים הללו.

למרות שבישראל של היום קשה לראות את זה כך, צריך להדגיש שהזהות של קהילת בית ישראל, לא שייכת רק לה, אלא היא גם שייכת לכלל עם ישראל באשר הוא, בדיוק כמו שהזהות של כל קהילה ועדה בישראל לא שייכת רק לה, אלא לכל עם ישראל כולו.  לכן, זו השעה בטרם יהיה מאוחר, לקום ולתקן את הקלוקל ולהשריש בילדי כל ישראל את כל הזהויות אשר הביאו אבותיהם מכל מקום בעולם.

הגיעה השעה בה המדינה לא רק תעלה את צאצאי עם ישראל, אלא גם תעלה את מסורת עם ישראל אשר הופצו עם אבותינו הגולים לאשר הוגלו, כי לא רק האנשים יצאו לגלות אלא גם מסורת ישראל.

 

site tracking with Asynchronous Google Analytics plugin for Multisite by WordPress Expert at Web Design Jakarta.