ירידת הידע בדורות

ירידת הידע בדורות

ביבי רוצה למחוק את הקייסיםבזמן אחרון, אני נתקל כמעט בכל מקום, בדיונים בהם צעירי הקהילה, אשר תוקפים את כוהני הדת שלנו, את הקייסים ומאשימים אותם, שהם לוקחים כסף ממשפחות האבלות.

צעירים אלה משכילים אך לדאבוני אינם בקיאים במסורת אבותיהם ואף מנותקים ממנה. המשך

שם באתיופיה, הם עזבו את הכפר היהודי והלכו ללמוד בערים, וכך הם התבוללו- וחשיבותה של המסורת לא נטמעה בהם.

ישנם גם צעירים אשר משתייכים למשפחות שנכנעו לתחבולות המסיונריים שם באתיופיה ואפילו גם כאן בארץ  קיימות משפחות של בית ישראל אשר המירו את דתם.

בתוך הרשימה הזו נכנסים גם צעירי העדה אשר התגיירו וקיבלו עליהם את מרות הרבנות וזנחו את המסורת אשר הביאה אותם עד לארץ הקודש.

ואחרונים חביבים, הם אלה צעירי הקהילה החילוניים (מושג שלא היה קיים שם באתיופיה) אשר המילה "מסורת" לא אומרת להם שום דבר.

לדאבוני, האנשים האלה ודומיהם נמצאים כמעט בכל עמדות המפתח ונתפשים כמנהיגי העדה לכל דבר. מה שעצוב הוא שאנחנו לא מיננו אותם לעמוד בראשנו  ולא בחרנו בהם, אלא  המדינה או הכפופים לה הם אלה שכפו אותם עלינו- והאנשים האלה, הם אלה שאמורים לייצג את הקהילה, לפתור לה את בעיותיה ולהילחם על המסורת.

אבל הדבר החמור בעיני, הם אלה הצעירים והצעירות האלה, אשר תוקפים את הקייסים בשם "ביקורת" ובשם "דיון דמוקרטי" ומאשימים אותם ב"שוד" כספי שהם מבצעים על משפחות אבלות. הם לא מסתפקים בהאשמות הללו, אלא  הם אף הגדילו ומאשמים אותם בכסף שהם אוספים בבתי כנסת הקהילתיים בימי שבת.

ועל כך חשתי צורך לכתוב לכם את זה:

"כִּי יִפָּלֵא מִמְּךָ דָבָר לַמִּשְׁפָּט בֵּין דָּם לְדָם בֵּין דִּין לְדִין וּבֵין נֶגַע לָנֶגַע דִּבְרֵי רִיבֹת בִּשְׁעָרֶיךָ וְקַמְתָּ וְעָלִיתָ אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהיךָ בּוֹ. וּבָאתָ אֶל הַכֹּהֲנִים הַלְוִיִּם וְאֶל הַשֹּׁפֵט אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם וְדָרַשְׁתָּ וְהִגִּידוּ לְךָ אֵת דְּבַר הַמִּשְׁפָּט. וְעָשִׂיתָ עַל פִּי הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ מִן הַמָּקוֹם הַהוּא אֲשֶׁר יִבְחַר ה' וְשָׁמַרְתָּ לַעֲשׂוֹת כְּכֹל אֲשֶׁר יוֹרוּךָ. עַל פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ תַּעֲשֶׂה לֹא תָסוּר מִן הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמֹאל." (דברים יז ח)

עניין ירידת הידע בדורות- ישנם עדויות בתורה כמו המקרה של בנות צלפחד שאפילו משה מקבל התורה לא ידע מה לענות להם, בעניין חלוקת הארץ לנחלות לפי בית אב- במקרה שלהן לאביהן לא היו לו בנים, לכן חששו שבשל היותן נשים, לאביהן לא תהיה נחלה.

משה לא ענה ישירות מהבטן אלא המתין שהאל יגיד לו מה הדין במקרה שלהן. בסופו של דבר יצא שהטענות שלהן הגיוניות ולכן גם הן קיבלו נחלה.

נכון משה יכול היה לשאול את האל ואפילו ליהושוע בן נון הייתה את פריווילגיה הזו, אבל עם ירידת הדורות יש גם ירידת ידע, ירידת סמכות בכדי לפסוק דין כנגד מה שפסקו הדורות הקודמים.

כלומר, הדורות הקודמים נחשבים לגדולים יותר בחכמתם ובידע שלהם, בין אם מצד עצמם ובין אם מצד מצבו הכללי של עם ישראל באותה תקופה, משום שהם היו קרובים יותר למקור הדין מאשר הדור האחרון, לכן ההנחה היא שוודאי הם יודעים את מקור הדין יותר טוב מהדור האחרון שהתרחק מהמקור.

היות והדור שלנו רחוק שנות אור מהדור הראשון של משה ואהרון בכל הקשור למסורת האבות, מהאבות עצמם, מהידע שלהם ובכל הקשור להבנה ובכל הקשור בלימוד האורית על פי אותה מסורת, על הדור הזה שלנו שרובו הגדול שאינו בקיא בדיני המסורת ואפילו ישנם כאלה שהתבוללו ואינם מבינים במקצת את חשיבות המסורת יותר מחשיבות החומר והכסף, על הדור הזה לבטל את דעתו בכל הנושא הזה ויפה שעה אחת קודם.

המסורת שלנו היא לא שוק עגבניות שכל אחד יכול להתווכח עם הכוהנים על המחיר וגם הכוהנים של הדור הזה אסור להם לבטל את המנהג הזה, מפני שלא הם אלה שקבעו אותו, אלא אבותינו הקדומים והחכמים.

הסמכות של הכוהני בית ישראל של היום היא אותה סמכות שהייתה לכוהנים וללוויים בזמן בית המקדש ולפניו. הכוהנים והלוויים תפקידם היה לשרת את בני ישראל בשירות דת. היות וזה תפקידם לא הייתה להם נחלה בישראל אלא קיבלו אחוז סמלי של שטח מכל נחלה וכך הם חיו. בכדי להתפרנס הם סיפקו שירותי דת למינהן ועל כך קיבלו תשלום וגם על כל יבול בני ישראל הפרישי אחוז מסוים בשביל הכוהנים והלוויים.

הבעיות של הכוהנים שלנו היום הם רבות ומכל הכיוונים: מצד אחד תוקפים אותם הרבנים ומהצד השני הם נתקלים בצעירים משכילים שחונכו על ידי המערב שניתן לשאול שאלות על כל דבר. והצעירים הללו במקום לשאול שאלות נכונות, בכדי להבין, קובעים עובדות שלא קיימות ומאשימים את הכוהנים שלנו.

אני מציע לכוהנים שלנו שלא להתעצבן ואפילו אם נאמרו דברי הסטה ולהשתדל לענות לשאלות מעצבנות ומטרידות.

ולצעירים שלנו אני מציע לשאול את השאלות הנכונות בכדי להבין. במקום לנסות לשנות את המסורת ובמקום להאשים את הכוהנים עדיף לכם ללמוד אותה.

דת ואמונה הם לא כמו כל נושא אקדמי ופלוסופי, שאפשר לערער עליהם- אלא אם כן אתה רוצה להמיר את דתך.

צריך להבין:

מסורת לא משנים ואפילו שהיא כואבת כמו הברית מילה- לא משנים.

גם אם היא "עולה" הרבה כסף – לא משנים אותה.

אל תחשבו שאתם תוקפים רק את הקייסים, אלא המסורת שלנו, את כל הקהילה ששומרת את המסורת, את אבותינו לדורות ששמרו עליה, כי המסורת שלנו מורכבת מהקייסים, מהתורה, מהחגים שלנו וגם מאלה ששומרים אותה.

אח שלכם טגאמלק בן יגזהו אברה

site tracking with Asynchronous Google Analytics plugin for Multisite by WordPress Expert at Web Design Jakarta.