מפגש ספרותי בבית הנשיא

מפגש ספרותי בבית הנשיא

 ללא העבר אין עתיד…

כשכתבתי את הספר אסתרי לא דמיינתי לאיזה עולם אני נכנס ועד איפה אגיע.  אכן, המעז מנצח- ההעזה והאומץ לכתוב את הספר אסתרי כנגד כל הסיבות שבעולם, הביאו אותי עד נשיא מדינת ישראל מר שמעון פרס. אני נסעתי עם  רעייתי מזלי אברה, אחי משה אברה, אחיינית שלי שירז אברה, אחותי יפה טרונך ועם אחותי ביוש כהן אברה.

הנשיא עצמו הוא אגדה קסומה של מדינאי דגול שתרם ותורם רבות כל חיו למדינת ישראל. מגיל צעיר שירת מר פרס את העם בישראל ומדינת ישראל חזקה כיום בזכות חכמתו, אומץ ליבו, פועלו כפוליטיקאי וכיום כנשיא. סודות מדינה רבים נושא בליבו מר פרס, חלקם התפרסמו וחלקם לא. מר פרס הוא איש של שלום ובחזונו ישראל היא  מדינה ללא אויבים. הוא טבע את המונח " מזרח תיכון חדש " וחבל שאין לאיש הזה מספיק מדינאים  אמיצים כמוהו שמאמינים כי השלום הוא בר השגה.

ה- 18-12-2011 נקבע כיום שבו הנשיא מקיים בביתו מפגש ספרותי בנושא " עולים כותבים". נפלה בחלקי זכות גדולה להיות בין המוזמנים של הנשיא. יחד איתי הוזמנו סופרים עולים. הסופרת והמשוררת עולה מליטא סיון בסקין. ד"ר מרלנה בראשטר עולה מצרפת סופרת ומתרגמת. מרק גלסניק הוא סופר וגם משורר בשפה רוסית וכמובן עולה מרוסיה.

באולם הנשיאותי נכחו מכובדים רבים בניהם הנשיא החמישי מר יצחק נבון וראומה ויצמן המכובדת. זכיתי לראות חברים וחברות רבים, במיוחד את גברת רובינשטיין שלוה אשר החברות שלה לא תסולא בפז.

ההתרגשות הייתה גדולה אבל המעמד מחייב לשמור על הפאסון ולהתאפק. המנחה ציפי גון גרוס משרה על מרואייניה שלווה ונחת, לכן גם אלה שהתחילו להתרגש יותר מדי נרגעו. בעבר פגשתי מראיינים טובים את דב אלבוים ואת דן מרגלית ושניהם כמו ציפי לא נתנו לי להתרגש אלא להתראיין ברוגע. לדעתי חשוב שהמראיין יהיה מקצועי ולא ילחיץ את המרואיין שלו, הרי בסופו של דבר העיקר הוא להעביר את המסר לקהל.

אחד עולה מרוסיה והשני מאתיופיה ושניהם ישראלים.

התיישבנו סביב שולחן ועליו פרחים ומיקרופונים, לכל מרואיין מיקרופון גם לציפי ולכבוד הנשיא. הצגתי את עצמי וסיפרתי  שאני עובד בבתי זיקו חיפה. " גם אני עבדתי שם " אמרה סיוון בסקין " וכרגע עובדת כמנתחת מערכות מידע בבנק הפועלים." חשבתי שאני גוזל בודד ומתברר שיש עוד אחת כמוני. " יש סיכוי שגם אתה תתקדם " אמרה לי ציפי המנחה. " הלוואי ואסתדר איפה שאני נמצא " עניתי בלב. נאמרו שם מילים יפות אבל יותר מכל אני זוכר את מילותיו של הנשיא על "מהגרים". הוא הביא דוגמא את אשת לוט אשר היגרה מסדום וצוותה לא להסתכל לאחור וכשעשתה זאת היא נהפכה לנציב מלח. הוא דיבר על הגר שפחת שרה ועל כך ששמה כנראה בא מהמילה הגירה. כבוד הנשיא ציין שעל מהגר  ( עולה ) לכבד את עברו ובעיקר להתערות בחברה החדשה שבה הוא נמצא. מהגר שיזלזל בעברו הוא כאילו לא קיים הרי ללא העבר אין עתיד.

אדמה

המנחה ציפי גון-גרוס הטילה משימה למרואיינים ועלינו לבחור שתי מילים- מילה אחת בשפת האם ומילה שניה בעברית. המילה שאני בחרתי בעברית היא " אדמה ". על האדמה מתקיימים החיים ומפירותיה ניזונים בעלי חיים. עליה האדם בונה את ביתו, מעצב את זהותו, רוקם את תרבותו ומקים את מדינתו. את האדמה מעבד האדם ובזיעת אפו הוא אוכל לחם. למרות שהוא נע ונד האדם לא שונה מהצמחים אשר שולחים את שורשיהם לאדמה, מפני שהוא גם שולח לתוך אדמתו שורשים ארוכים ונאחז בה. האדם קושר את גורלו באדמת אבותיו וברגע שהוא נאלץ לעזוב אותה הוא משתוקק לחזור אליה. אני חושב שבנקודה הזו עם ישראל הוא דוגמא מצוינת, זה הוא עם שלא שכח את אדמתו ומולדתו וחזר אליה אחרי יותר מאלפיים שנות גלות. והכל בכדי לבנות אותה ולחיות בה. האדם יודע שהוא נברא בצלם אלוהים, הוא יודע טוב ורע והוא נבחר לשלוט בממלכת האדמה. למרות הכול, בכדי שלא יחטא האדם בחטא ההיבריס ויחשיב את עצמו לאל או למלאכים, אלוהים קשר את זהותו, את מהותו ואת קיומו  באדמה. לדעתי המילה " אדמה " היא דו משמעית. מצד אחד היא מילת שאלה ומצד שני היא התשובה לשאלה. אם נחלק את המילה לשתיים נקבל שאלה שהיא " אדם מה? " והתשובה היא מילה אחת " אדמה ". והרי נאמר על האדם  " מעפר באת ואל העפר תשוב."

פֵלָאשִים

המילה שבחרתי באמהרית היא " פֵלָאשִים ". פירוש המילה " פֵלָאשִים " בעברית זה " פולשים " או " זרים " וזו היא מילת גנאי, אשר האתיופים הדביקו לאבותינו. המילה הזו ועוד כמה מילות גנאי צורמות אוזניים אשר רדפו את אבותינו באתיופיה והיוו לגיטימציה לשלילת זכויותיהם הבסיסיות, מהווים בעת הזו סימן ברור לנו הצאצאים להיותנו שונים משאר אוכלוסיית אתיופיה.  נסתרות הם דרכי ה' והנה המילים הצורמות הללו אשר הפכו את אבותינו לאבן שאין לה הופכין הפכו את אותנו הצאצאים לראש פינה.

site tracking with Asynchronous Google Analytics plugin for Multisite by WordPress Expert at Web Design Jakarta.