מה זה אסתרי?

מה זה אסתרי?

* אסתרי זו מילה באמהרית, פירושה יום כיפור. יום כיפור חל באתיופיה בעונת האביב. כשבישראל סוף הקיץ ותחילת הסתיו (אז חל יום כיפור), באתיופיה זו עונת האביב.

** אסתרי זה גם שמה של ציפור קטנה, כחולה, מבריקה עם רגליים ומקור בצבע כתום אש, שהייתה נוהגת לבקר באתיופיה בעונה הזו. הציפור הקטנה הזו הגיע לאתיופיה בעונת האביב לא סתם לבדה, אלא הביאה איתה תקווה ובשורות מירושלים לכל בית ישראל שהיו באתיופיה. הרי כל  אחד ואחת מבית ישראל יודע מפי אבותיו, שאסתרי מגיע בכדי לראות במו עיניה, איך בני יעקב לא שכחו את המורשת שלהם, את התורה שלהם, את דת משה שלהם ואת צום יום כיפור. אחרי יום כיפור, הציפור חוזרת לירושלים ומספרת לה, שבניה כמהים לראותה, מתגעגעים אליה  ולא שכחו אותה- אפילו שהם רחוקים ממנה אלפי קילומטרים ועברו יותר מאלפיים שנות גלות.

*** כיאה לתרבות עשירה ומבוססת, הרי המושג אסתרי לא יישאר רק ציפור מיתולוגית ויום הכיפורים, אלא יהפוך גם לאיזו יצירה ספרותית. אז בנוסף ליום הכיפורים והציפור המיתולוגית, המושג אסתרי  הוא  גם ספר מרתק שנכתב ע"י אומרי טגאמלק אברה. הספר אסתרי כולו, תוכנו ותכליתו שאובים ממורשתה של קהילת בית ישראל עתיקת היומין. הסופר שהושפע מאוד מהציפור אסתרי ומאופיו של צום יום הכיפורים שם באתיופיה רקם ספר פרוזה המהול בדמויותיהם של הציפור הקסומה הזו, סבתו קהילתו ומורשתו.  צום יום הכיפורים, נוף ילדותו, חכמת אבותיו שעברה מאב לבן ואורח החיים המיוחד של קהילתו  שימשו את הסופר כתבלינים אשר עוזרים לשף להכין מטעמים וארוחות.

 

 

site tracking with Asynchronous Google Analytics plugin for Multisite by WordPress Expert at Web Design Jakarta.